Dot coin nedir Resmi Bilgiler ve Yorum

Dot coin, blockchain tabanına ihtiyaç duyacak olan tüm internet sektörü konuları için kontrolün kullanıcıların elinde olduğu tamamen merkezi olmayan bir ağı kurmayı hedefleyen Polkadot kuruluşunun yönetim belirtecidir.

Kurucusu Web3 vakfı başkanı Gavin Wood olan Dot coin, sadece tokenlerin değil, keyfi verilerin de blok zincirler arasında aktarılmasına izin veren bir ağ protokolüdür. Bu, özel bir blok zincirinden izin verilen verileri alan ve bunu genel bir blok zincirinde kullanan uygulamalar oluşturmayı mümkün kılar. Örneğin, bir okulun özel, izinli akademik kayıtlar zinciri, bir kamu zincirindeki derece doğrulama akıllı sözleşmesine bir kanıt gönderebilir.

Dot coin teknik bilgiler

Kuruluş ismi: Polkadot
Kripto para birimi: Dot
Tür: Coin
Kuruluş yılı: 2016
Kurucu: Gavin Wood
Konum: İsviçre
Mainnet tarihi: 2020
Madencilik: Yok
Madencilik Türü: NPoS
Sertifika: Yok
Sözleşme: BSC(Binance akıllı zincir)
Sözleşme 2: HECO
Toplam arz: 1.090.000.000
Maksimum Arz: Belli değil
Dolaşan Arz: Tamamı

Kurucuları: Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban’dır. 
Dot coin ekibi: Inria Paris ve ETH Zurich’ten araştırmacılar, Parity Technologies’den geliştiriciler ve Polychain Capital gibi kripto fonlarından sermaye ortakları, özünde Polkadot olan Web3’ün üstün bir uygulamasını geliştirmek için birlikte çalışıyorlar.

Dot coin yorum

Dot coin yorum, kısmında öncelikle 2016 yılında kurulmuş ancak dört yıllık bir sürecin ardından token olmaktan çıkıp kendi ağına geçerek coin olmayı başarmış ve aynı zamanda arkada çalışan kalabalık ekibin kariyer sahibi insanlar olması nedeniyle dağı tepeyi tırmana tırmana coin market sıralamasında top 10 listesine kadar erişmiş bir coin hakkında konuştuğumuzu bildirmek isterim. Dot coin aslında Ethereum’un kurucu ortağı olan meşhur dalgalı saçlı Wood’un eseri olarak lanse ediliyor. Ancak durum öyle değil. Coin geleceğini isim olarak Wood, teknoloji olarak ise Robert Habermeier ve Peter Czaban yönetiyor. 

Aynı zamanda Web3 ün kurucu ve vakıf başkanlığını da yapan Wood geçmişte POA(Proof-of-Authority)  ismini verdiğimiz temel bir blockchain bileşeni üretti. Geldiğimiz süreçte kendi kripto para birimleri olan Dot coin de bu bileşeni kullanmıyorlar. Teknolojiye ve güvenliğe ayak uydurmak için kendi bileşenlerinden vaz geçip yeni NPoS sistemini kullandıklarını söylemek gerekiyor. Arkasında bir sürü rakibi olan ancak hem piyasaya yapıcıları hem de yayılma politikaları nedeniyle Dot coin market sıralamasındaki yerini koruyabilir. Ayrıca Top 10 da kalıcılık sağlamak ileride sanal sektör ile Polkadot kuruluşu arasında kurumsal düzeyde entegrasyonlar ve ortaklıklara da zemin hazırlayacaktır. Diğer yandan 2014 yılında top 10 listesinde bulunan coinlerden şimdi 6 tanesi top 100 de bile değil. Bunu da unutmamak gerekir güncel haber ve olayları takip etmek için sayfanın altında resmi kaynak adresleri paylaşılmıştır.

Dot coin geleceği

Dot coin geleceği, hakkında öncelikle Dünya’nın en yüksek ve en hacimli borsalarında listelenen  dot coin 2021 yılında Coinbase borsasında da listelenerek kendisine bir çok yatırımcı bulabileceği borsalar edinmiş oldu. Zaten bir hali hazırda bir yaraya merhem olan ve bir çok kilometre taşını aşmış yani tabiri caizse ununu elemiş eleğini duvara asmış bir coin olarak karşımıza çıkıyor. Dot coin geleceği için kendi resmi sitesinde  Polkadot yükseltmeleri arasında XCMP yükseltmeleri ve parathreads lansmanı yer alıyor . Bunlar Polkadot’un zincir üstü yönetişim topluluğu tarafından etkinleştirilebilir.

Ayrıca dot coin geleceği için paylaştığı resmi web sitesinde bulunan yol haritasında, şu açıklamayı yapmış:

Polkadot, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve yenilik için en sağlam platformu kullanıma sunuyor. Mayıs 2020’de Röle Zincirinin genesis bloğunu piyasaya süren Polkadot, 2021’de birkaç parachain piyasaya sürme yolunda ilerliyor.

Dot coin resmi bilgiler ve inceleme

Polkadot kuruluşunun kripto para birimi olarak çıkarılan Dot coin resmi web sitesinde amaçları konusunda şu açıklamayı yapmış:

Kimliğimizin ve verilerimizin bize ait olduğu ve herhangi bir merkezi otoriteden güvenli bir şekilde korunan bir Web hayal ediyoruz. Polkadot, kontrolün kullanıcıların elinde olduğu tamamen merkezi olmayan bir web’i mümkün kılacaktır.

Dot coin resmi web sitesi aracılığı ile hangi yaraya merhem olmak istedikleri konusunda şu açıklamayı yapmış:

Polkadot, merkezi olmayan uygulamalar, hizmetler ve kurumlar oluşturmayı ve birbirine bağlamayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Yenilikçileri daha iyi çözümler üretmeleri için güçlendirerek, toplumu, büyük kurumlarının güvenimizi ihlal edemeyecekleri kırık bir ağa bağımlı olmaktan kurtarmaya çalışıyoruz.

Dot coin nasıl çalışır

Dot coin belirtecini kripto para birimi yapan Polkadot kuruluşunun ağı, parachains ve parathreads adı verilen heterojen blok zincirlerinden oluşan bir ağı birleştirir. Bu zincirler Polkadot Röle Zincirine bağlanır ve bu zincir tarafından güvence altına alınır. Ayrıca köprüler aracılığıyla harici ağlara da bağlanabilirler.

Röle Zinciri: Ağın paylaşılan güvenliğinden, fikir birliği ve zincirler arası birlikte çalışabilirliğinden sorumlu Polkadot’un kalbi.
Parachainler: Kendi belirteçlerine sahip olabilen ve belirli kullanım durumları için işlevlerini optimize edebilen egemen blok zincirleri.
Paragraflar: Parachainlere benzer, ancak kullandıkça öde modeliyle. Ağa sürekli bağlantı gerektirmeyen blok zincirler için daha ekonomik.
Köprüler: Dot coin ağında köprüler Parachainlerin ve parathreads’lerin Ethereum ve Bitcoin gibi harici ağlarla bağlantı kurmasına ve iletişim kurmasına izin verir.

Dot coin hangi borsalarda – Nasıl alınır

Dünyanın en büyük ve en hacimli borsalarında listelenmiş Dot coin belirtecini almak için bir çok alternatif bulunuyor. En yüksek alım satım hacmi ile Binance borsasında listelenirken ikinci sırada Coinbase borsasında listeleniyor. Aynı zamanda Huobi Global ya da Bithumb borsasından da satın alınabilir. Yerli borsalardan Dot coin satın almak için Paribu borsası kullanılabilir. Ayrıca Tr Binance borsası aracılığı ile de satın alınabilir.

Dot coin resmi kaynak adresleri

Dot coin resmi web sitesi
Dot coin market verileri
Dot coin beyaz sayfa adresi
Dot coin resmi kaynak haber adresi
Dot coin sosyal medya hesap adresi

Comment (1)

  1. Hatice

Leave a Reply