Kripto Para Piyasasında Nasıl Para Kazanılır

Konumuz çok derin. Kripto para alıp satarak , madencilik yaparak , ya da yatırım yaparak kazanmanın bir çok yolu varken neden para kaybediyoruz?. Para kazanmaktan önce para kaybetmemek için neler yapmamız gerekir. Bu yazımızda bu konuya tüm samimiyetim ile değineceğim.

Kural 1 – Para Kaybetmemek

Bitcoin ve altcoin aleminde fiyat, koşul, haber gözetmeksizin yapılan en büyük hata hedefimizin para kaybetmemek değil para kazanmak olmasıdır. Para kazanmak şöyle bir yana dursun ilk hedef para kaybetmemek olmalıdır. Unutmayalım ki yerinde duran her şey geriye gider. Ve nakitte olduğunuz sürece zararınız yoktur.

Para kazanmanın altın kuralı , geleceğine, projesine inandığınız bir coin varsa eğer, onu hemen almak yerine uzun süreler boyunca onu izlemek , bu süre zarfınca araştırmak çıktığınız yolda ilk adım olmalıdır.

Kural 2 – Bilmediğimiz kelimeleri öğrenmek

Eğer alacağınız coin hakkında en azından google de bile ön araştırma yapmıyorsanız zaten kripto para sektöründe para kazanma gibi bir imkanınız yok. Ön araştırma yapmaktan daha önemlisi ise bilmediğimiz kelimeleri öğrenmektedir. Eğer o yabancı kelime önemli olmasa zaten biz ezberlemeyiz. Demek ki önemli bir anlamı olan kelime ve bunu detay olarak sunuyoruz. Bu yüzden kripto sözlük kullanılarak örneğin mainnet, coin, token, hardfork nedir gibi kelimelerin karşılığını düzgün şekilde öğrenmek. Kelimelerin anlamını öğrendikten sonra yapacağımız ön araştırmalar bize aradığımız coini almadan önce altın bilgiler sunacak.

Kural 3 – Coin almadan önce araştırma yapmak

Genellikle alacağımız bir coini duyduğumuz ilk mecra , bir internet köşesi, bir video, yakın çevre den bir arkadaş ve büyük ihtimalle haber kaynaklarıdır. Bitcoin ilk çıktığı tarihten bu yana altcoinler de dahil olmak üzere fiyatlar, haber kriterlerine göre değişkenlik gösterildiği söylense de durum hiç öyle değildir.

Bir pizza ya 30 bin adet bitcoin ödeyen insan , o gün araştırma yapmış olsaydı. Bu gün o pizza şirketinin sahibi olabilirdi. Bu yüzden ikinci en büyük kural araştırma yapmaktır. Cear Emre bu siteyi bu yüzden kurdu coinara.net adresinde zamanla aradığınız tüm coinler için hangi coin nedir ne işe yarar bilgi sahibi olabileceksiniz. Bu alt yapıyı hızla hazırlıyorum.

Kural 4  – Kripto Para Aleminde Para Bekleyerek Kazanılır

İster bitcoin ister altcoin olsun para kazanmak istiyorsak eğer beklemek gerekiyor. Çünkü para sabırsızların elinden sabrı çelik gibi olanlara geçmeye mahkumdur. Bu bekleyiş ticaret yapmayı bilen insan için yıllar , bilmeyen insan için günler ile sınırlı. Doğru bir araştırma ile satın alınmış herhangi bir coin uzun vadede kazandıracaktır. Para kazanmanın altın sırrı burada yatıyor.

2008 yılında bitcioin alan birisi 2011 yılında kazançlıydı. 2011 yılında bitcoin alan birisi 2017 de kazançlıydı. 2017 de 17 bin dolardan bitcoin alan birisi 2019 yılında 3 bin dolara düştüğünde zarardaydı ancak 2021 yılında 60 bin dolara geldiğinde kazançlıydı. Bu bitcoinin ilk çıktığı günden bu yana asla geri atmadığının sadece zamana ihtiyacının olduğunun kanıtıdır. Bu yüzden bitcoin veya altcoin ile para kazanmanın en önemli kurallarından biri de beklemektir.

Kural 5 – Coin satın alıp Doğru yerde çıkmamak

Yaptığımız en büyük hatalardan birisi kesinlikle satın aldığımız coin lerde ön yargılı davranmak , fiyata aldanıp büyük resmin , pasif dairenin dışına çıkmak. Doğru araştırma ile alınmış , geleceği olduğuna şüphe duymadığımız , sistemi düzgün çalışan , güncellemeleri zamanında yapan hangi coin olursa olsun, doğru yerde çıkmamak gerekir. Burada üçüncü kural devreye girer yani beklemek.

Kurallar, başarı elde edilmiş yolda, deneme yanılma yöntemi ile bulunur. Başarı sağlanmamış ise henüz orada kural yoktur.

Kural 6 – Hedef

Kılavuzu karga olanın, burnu bilmem bir şeyden çıkmaz demiş atalarımız. Kripto para aleminde yapılan en büyük hatalardan birisi de doğru kılavuzu seçmemektir. En doğru en dürüst ve en gerçekçi bilgi zaten kendinizde var. Önemli olan bazı insanları izleyip dinleyip hedef belirlemek değil. Önemli olan gerekirse resmi sitesinden gerekirse sosyal hesaplarından gerekirse kurucuların çekirdek kadroların kişisel hesaplarından tutun da, etkinlikte anlatılanlara kadar takip edip sonucunda kendi aklınızda bir puan verebilmek. En yüksek puanı alan, en yüksek fiyata ulaşacaktır.

Not: Bu yazı bir makaledir. Her hangi bir emtia karşısında yatırım tavsiyesi içermez. Kişisel gelişim konusu içermektedir.

Comments (No)

Leave a Reply