Mining Nedir, Nasıl Yapılır, Kripto Madencilik Rehberi

Mining Türkçe adı ile kripto para madencilik, bu alt yapı ile çalışan coinlerin, transfer kayıtlarının yapılandırılmasında ,onayların verilmesinde elektrik gücü ile harcanan enerjinin coin olarak tekrar geri dönüşümünün sağlanmasıdır.

Mining nasıl yapılır

Mining günümüzde iş kolu olarak görülmektedir. Sanıldığının aksine madencilik yapmak zor değildir. Pow diye tabir ettiğimiz madencilik türünde ekran kartları kullanırız. Bu ekran kartları sistemin doğru çalışmasını , transfer kayıtlarının ve onayların verilmesindeki rolü oynar. Oluşan havuzda ekran kartlarının gücüne karşılık belli bir Mh değeri vardır. Bu değerler bize ekran kartı gücümüze karşılık o havuzdan madencilik yaparak coin alabileceğimizi gösterir.

  • Madenciliği yapılan her coinin , Mh yani kazım gücü değerleri farklıdır.
  • Mining yani madencilik yapılan coinlerde , coinin fiyatı düşse ya da artsa bile madenciler bundan çok etkilenmez. Buna bağlı doğru orantı olarak kazım gücü de artıp azalabilir.

Nasıl Yapılır

Bunu en basit bir örnek Ethereum madenciliği ile anlatalım. 2022 yılı itibari ile en düşük 8 gb bir ekran kartına sahip olmak gerekiyor. Bu ekran kartları modeline göre özelliklerine göre farklı miktarlarda kazanç sağlıyor. Hangi ekran kartının ne kadar para kazandırdığını öğrenmek için whattomine web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Diyelim ki günümüzde en çok tercih edilen fiyat performans ekran kartı Rx 580 8gb sahibisiniz. Bu ekran kartını gerekli donanım ile birlikte bir internet kablosu ile modeme bağlıyorsunuz. Hiveos kurulumu yapıyor ve fişe takıyorsunuz. Her şey anlatıldığı kadar basit ancak bir acemi için öğrenmenin en iyi yolu madencilik için çekilmiş videoları seyretmektir. Burak Demiralp videolarını seyretmeniz de kişisel gelişim açısından katkı sağlayacaktır. Ekran kartı başına 550 lira alt takım masrafı bulunur. Örneğin; 10 ekran kartlık bir sistem yapıcaksanız ortalama 5500 lira anakart, işlemci, fan, riser, 8 pin çoğaltıcı, çeşitli dönüştürücü vs gibi giderlerin hepsi bu 5500 lira masrafa dahildir.

Mining yapmak karlı mı? Kripto Madencilik Para Kazandırır mı

2021 yılına kadar gelen süreci konuşacak olursak. Kripto para madenciliği çok kazançlı bir işti. Harcanan büyük elektrik sarfiyatı , ülke yöneticilerinin buna engel olmaya çalışmaları, ekran kartlarında oluşan fiyat artışları gibi sebeplerle madencilik yine devam edecek fakat yerini paranın gücüne bırakacak. Günümüzde POW sisteminin yerini POS sistemine bırakacağı biliniyor. Yani madencilik yapılarak elde edilecek coinler yerine , yeni nesil madencilik şöyle şekilleniyor. Buna en güzel örneği ethereum ile verebiliriz.

Ethereum Madenciliği Pow ve Pos Sistemi

Ethereum madenciliği ülkemizde de yaygın olarak görülmekte. 2021 itibariyle en düşük 8gb bir ekran kartına sahip iseniz bu ağa katılabilir , ekran kartının gücüne göre kazım gücünüz karşılığında ethereum kazanabilirsiniz. Blok zincirindeki bir sonraki bloğun zincire eklenmesi için gerekli algoritmayı çözen ilk kişi ödülü alır. Ancak madencilik ile bu coinlerin adet sayısının sürekli artıyor olması , sürekli ekran kartlarının daha yüksek modellerinin kullanılmasının gerekmesi , harcanan elektrik gücü gibi sebepler dolayısı ile ethereum yakın bir gelecekte Pos sistemine geçicek. Peki pos sistemi nedir. Yeni mining ve madencilik sistemi hakkında bilgi anlaşılan dile anlatmak gerekirse:

  1. Madencilik ekran kartları ile değil para ile yapılacak.
  2. Borsalar aracılığı ile belirlenen miktarda madencilik yapılacak coin den satın alarak, ağa katılacağız.
  3. Cüzdan da ne kadar o coinden tutarsak, o kadar çok ödül alacağız.
Gelecekte Ekran kartları ile madencilik yapanları çok üzecek haberler var

Pow (Proof of Work) sisteminin yerini Pos (Proof of Stake) sistemine bırakması ile birlikte bu ekran kartlarının nerdeyse tamamı tekrar piyasalara dönecek ve ekran kartları hiç görmediğimiz kadar ucuzlayacak. Çünkü ekran kartları ile madencilik yapanlar , POS yani stake sistemine geçmek için , sermayelerini nakite çevirip , yüksek miktarda coin alarak cüzdanlarına çekmek isteyecekler. Bu kaçınılmaz son ile 2025 yılından önce karşılaşacağımızı düşünüyorum.

Mining işine başlamak şimdi kazançlı olur mu ?

Sıfırdan başlamak bu karmaşa içerisinde çok doğru bir karar değildir. 2021 yılı itibari ile halen kripto para madenciliği kazançları yüksektir. Boğa diye tabir ettiğimiz sezonda 6 ay gibi bir sürede maliyetinizi karşılarken , ayı diye tabir ettiğimiz sezonda elektrik parasını karşılamakta bile zorlanabileceğiniz fişlerini çekeceğiniz durumlar ile de karşılaşabilirsiniz. Ancak gelecekte olacak güncellemeleri ve değişecek sistemi de bilmek ve bunlara göre hareket etmek mining ve kripto para madenciliği yapacak kişinin kendisine kalmış bir durumdur.

Comments (No)

Leave a Reply